logo

Cidre či cider? To je, oč tu kráčí!

Cidre a cider. Dva nápoje, jejichž názvy od sebe není dyslektik schopen odlišit, nápoje se společnou historií a tak rozdílnou současností. Rozhodli jsme se podívat se těmhle dvěma drinkům pořádně pod víčko. Po přečtení článku budete mít jasno, který je který. A věříme, že se nám podaří zbořit i nejeden mýtus, který kolem perlivého jabčáku panuje.

 

Cidre je dobrý, cider špatný. Opravdu?

Ano, tak to píšou v řadě článků, které se věnují kvalitě potravin. Může to být pravda, ale nemusí. Proč?

Cidre (vyslovuje se sídr) je francouzského původu. A dle legislativy jde o fermentovaný jablečný mošt, který dozrává v láhvi (typ champagne), kde dokváší a tím vzniká jeho přirozené perlení. Cidre je tedy – co se složení týče – čistá duše, jablka a kouzla přírody (resp. přírodních kvasinek).

Cider (vyslovte sajdr) má domov ve Spojeném království. Jeho výroba není svázána tak přísnými pravidly. Může se vyrábět nejen z čerstvě vylisovaného moštu, ale klidně z jablečného koncentrátu nebo z jablečné sušiny. Také doba kvašení je kratší než u Frantíka a do lahve jde hotový, pěkně vyklidněný. Když ho v létě zapomenete v autě, nemusíte se bát výbuchu (ale raději to nezkoušejte, protože by to cideru určitě neprospělo).

Tak jo, tohle všechno už před námi psali jiní. A když si tohle čtete, říkáte si: „Ok, odteď si budu kupovat jenom cidre!“, „Anglánům nevěřím!“ a tak podobně. Je tu ovšem jedno ALE.

 

Jedno ALE

Existuje spousta malých řemeslných výrobců, kteří vyrábí cider anglického typu, ale jiným způsobem než všechny ty velkopivovary a další mamutí producenti lehkého jablečného pití. Například pražští jabláři F. H. Prager, s nimiž jsme kouzlo výroby jejich cideru rozebírali před dvěma lety. Používají jablečný koncentrát? Rozhodně ne! Takhle o tom vyprávěl zakladatel F. H. Prager Ondřej Frunc:

 


Výroba cideru probíhá ve čtyřech fázích:
1. Sběr
To je fáze velice zábavná. Projíždět zemí, potkávat se zase po roce s našimi sadaři a zahradníky. Poznávat nové lidi, sklízet. V dešti, na sluníčku s ranní jinovatkou, až do tmy. Je to část dobrodružná a krajinářská. Poutnická. Ale taky trochu křečkovací a hamižná. Kolik máš? Od koho? Kolik ještě chybí? Těch bych bral víc.

2. Moštování

Jablka se hromadí v moštárně… Vybere se těch pár, co nepřežilo cestu a vyhodí. Zbylá jablka se myjí v myčce, drtí a nakonec lisují. Lisování je krásná, voňavá, i když fyzicky těžká práce. „Přetváříme kila a kila jablek z celé země na čerstvou, surovou šťávu. Je to zdlouhavý proces, ale je to naše řemeslo.“

3. Sklepní práce

Fermentace, vinařina. Mošt se na dlouhou dobu schová do sudů v kvasném sklepě. První doba se nazývá „divoké kvašení“. Nastává přerod moštu v cider. Divoce bublá, kvasí, fermentuje a přitom přeměňuje cukr na alkohol. Po tomto období, které se v délce liší podle druhu cideru, kvasinek a metody, přichází první stáčení z kalu. Cider je již klidnější a chystá se na zrání. Během zrání se ještě několikrát přetáčí, dozrává a dozrává. Doba zrání záleží na druhu cideru, který připravujete; čtvrt roku, půl, nebo i rok.

4. Filtrace, stáčení a lahvování

Před lahvováním se cider přefiltruje a stáčí do láhví. Na láhev se nalepí etiketa, přidá se zátka a láhev se přidá k dalším do přepravky nebo kartonu. „Výsledek se dostane do ruky zákazníkovi, takže každou láhev dlouze leštíme, líbáme a přejeme jí vše dobré na cestu.“


 

Letos jsme vyzpovídali Martina Geža ze společnosti JM Cider, který vyrábí cider od Červeného potoka neboli Redbrook cider. „Náš cider je v podstatě stejný výrobek jako francouzský cidre. Používáme čerstvě vylisovaný jablečný mošt, mícháme si vlastní mix odrůd. Surovina je stejná a postup je také stejný. Od francouzského cidru liší jen v tom, že ho vyrábíme stejným postupem jako tiché víno a při lahvování ho sytíme oxidem uhličitým,“ říká Martin.

 

 

Redbrook cider kvasí řízeně v tancích, což znamená, že ciderový sklepmistr řídí rychlost kvašení úpravami teploty. Hlídáme cukry a alkohol, když je hotovo, kvašení postupně ‚uspíme‘. Následně se cider v tancích několik měsíců čistí a potom dosytíme oxidem uhličitým a lahvujeme do třetinkových lahví. V těch by francouzský cidre dlouho nevydržel, ten musí být v silnostěnné láhvi na šampaňské, jinak by to láhev roztrhlo,“ dokončil popis výroby Martin Gežo.

A k čemu se cider hodí? Možností je prý spousta: „Já cider často používám na pečení pod maso. Suchý cider, jako je náš Premium, se hodí k masu nebo rybě, polosuchý cider si s klidem dejte k dezertu,“ radí Martin. A na pití je prý v létě ideální – není tak silný jako víno a tak těžký jako pivo.

 

Liberté, égalité, CIDRERIÉ

Jako zástupce francouzské jablečno-fermentační školy najdete v našich obchodech i v e-shopu cidry z Cidrerie Kliment. Svou cestu k cidru a princip jeho výroby popsal Jáchym Kliment pěkně například v pořadu Českého rozhlasu Rádia Wave Ve vlastní šťávě. „Od jablečného moštu k lahvovanému cidru na pultech to může trvat až 2 a půl roku,“ říká o délce procesu výroby cidru Jáchym.

 

Máte jasno? A co teď?

Chcete se vzdělat ještě více? Mrkněte tady na článek na Lidovkách.cz. A pokud jste vyprahlí a prahnete po jablečném doušku, skočte si do nejbližší prodejny Sklizeno nebo si objednejte v našem e-shopu.

Můžete si taky zkusit vyrobit cider doma. Jak na to? Poradí vám (s grácií sobě vlastní) winepunk.

Takže ať už si připíjíte ciderem nebo cidrem, přejeme vám:

Cheers!

À votre santé!

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online;
v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
naše všeobecné obchodní podmínky |  ochrana osobních údajů |  cookies |  BIO certifikát