logo

Jak na půst

Popeleční středa je za námi a všude na vás vyskakuje to zneklidňující slovo: půst. Možností, jak se postit, je celá řada. Vrtá-li vám hlavou červík, že byste si to letos zkusili, čtěte dál, poradíme vám, jak na to.

Proč?

To je pro řadu z nás ta klíčová a nejdůležitější otázka. Proč bych to měl(a) dělat? Jenom proto, že o tom všichni mluví? Ale vy přece nejste stádní typ, vy jste výjimečná bytost, individualita!

Jasně, to vám nikdo nebere. Ale ať chceme nebo ne, člověk je tvor sociální a ve „stádu“ podobně naladěných výjimečných bytostí a individualit je mu zkrátka dobře. Máme to v genech už od dob jeskynních lidí, protože… zkuste si být výjimečná bytost a individualita v tlupě lovců mamutů. Konec těchto individualit začínal vypuzením z kolektivu a končil se ve chřtánu nějaké šelmy. Uvidíte, že v tlupě postících se vám bude dobře. Budete mít společný cíl, můžete si o své cestě k tomuto cíli popovídat a vzájemně se podpořit.

Jak?

Postit se můžete na sto a jeden způsob. Dát si čtyřicetidenní (tradiční předvelikonoční křesťanská varianta) nebo i kratší pauzu nemusíte jen od masa, vajec, mléčných výrobků a alkoholu. Prostě si vyberte, jak moc chcete „trpět“, jak velkou zkouškou pro vás půst bude. Postit se můžete i od mobilního telefonu, sociálních sítí, cigaret nebo třeba kávy. Nebo jiné neřesti.

Není ostatně důležité, od čeho si dáváte pauzu, ale hlavně to, jak moc jste přesvědčení „o smyslu toho všeho“. Motivace, motivace, motivace. Bez té to nepůjde.

A jak teda konkrétně??

Chcete-li se postit totálně, přečtěte si náš loňský článek. Chcete-li vysadit živočišné produkty, měli byste vědět, čím výpadek především proteinů nahradit. Váš rostlinný talíř by měly z jedné poloviny pokrývat ovoce a zelenina (větší část by měla zakrývat zelenina) a z druhé poloviny obiloviny (ideálně celozrnné) a luštěniny společně s ořechy (s mírnou převahou obilovin). Zdrojem proteinů jsou (jak známo) luštěniny, ale také obiloviny. Vyzkoušejte tempeh – fermentované sojové boby. Nebo recepty z cizrny, jako je falafel nebo hummus – ten si můžete koupit i v některé z našich prodejen.

Luštěniny můžete využít i ke klíčení – získáte tak to nejlepší z „rostlinných mláďátek“. A to je super zvláště v době, kdy kvůli sezóně není nabídka zeleniny tak bohatá jako na jaře a v létě. Zkuste to s mungo fazolemi (nejběžnější klíčky), ale klidně i s hrachem nebo čočkou.

Mléko kravské můžete nahradit mlékem rostlinným. Místo sýra si dejte tofu. Vajíčka lze nahradit těžko, ale veganští pekaři používají třeba psylium nebo chia semínka. A banana bread jde udělat úplně bez vajec.

Kdy začít?

Pokud jste rozhodnutí, začněte hned teď. Na co čekat? Co můžete udělat dnes, neodkládejte na rok 2026. Anebo ještě jinak – kolikrát už jste si řekli, že od zítra s něčím začnete (nebo naopak přestanete)? A kolikrát jste to potom doopravdy dodrželi? Zítra (neboli mañana) je jedno z nejpoužívanějších slov prokrastinačního životního stylu. Tak mu dejte sbohem a uvidíte, jak dobrý pocit ze sebe budete mít.

A pamatujte: nejste na to sami, vaše tlupa je s vámi!

Honza Šmikmátor

galerie

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.