logo

Pusťte se do půstu

Veselý Masopust odešel a vzal s sebou i Valentýna. A začal čtyřicetidenní předvelikonoční půst.

My můžeme být rádi, že na rozdíl od našich předků není pro nás půst na konci zimy nutností, za kterou může rychle se vyprazdňující spižírna, ale volbou. Je jedno, jestli vás k postění přivedlo náboženství, touha po tělesné i mentální očistě, nebo dychtivost vyzkoušet si něco nového, podstatné je, že jdete svou cestou. A nebojte se – s námi to budete mít jednodušší. Protože vám řekneme, co nám postit se může přinést.

Vy jste se zbláznili! Prodáváte potraviny a nabádáte k půstu?!

No… ano. Postit se má mnoho podob, ať už vynecháte komplet jídlo, nebo jen maso, nebo sex či Facebook. Rozhodně neradíme dát si z fleku 40denní hladovku jen o vodě. Ani naše skvělá minerálka Solán de Cabras by netrénovanému jedinci příliš nepomohla. Ale zkuste si dát půst od těch věcí, u kterých si nedokážete představit, že byste se mohli obejít bez nich. Zkuste to – a uvidíte, že to dokážete (pozor, nezkoušejte s kardiostimulátorem).

Ale teď zpátky k tomu jídlu. Tak tedy – půst:

1) Uzdravuje

Ano, lidské tělo má silnou detoxikační schopnost samo o sobě. Podmínkou je, aby se do něj další a další toxiny nedostávaly (typicky formou nekvalitního, průmyslově vyráběného jídla).

2) Dodává energii

Je to paradox, ale je to tak.

3) Pomáhá tříbit myšlenky a priority

Každé vykročení z komfortní zóny, ve které jste zvyklí žít, vám změní pohled na věci. U půstu je tomu nejinak.

4) Dodává čas

Spočítejte si, kolik času denně projíte (a nezapomeňte připočíst čas, který trávíte na toaletě) 😉 Tak tolik času teď můžete věnovat něčemu, co stojí za to.

5) Pomáhá s redukcí váhy

Tak tohle je nepřekvapivé, že? Tělo při půstu naběhne do katabolického procesu, což znamená, že místo sacharidů začne pálit tukové zásoby, které máte.

Jak tedy takový správný půst držet?

Doporučujeme si o tom předem něco přečíst. Například toto nebo alespoň toto.

Pokud se nechystáte držet totální půst, ale jen vysadit nějakou potravinovou složku, inspirovat se můžete na Zdravém talíři Margit Slimákové.

6) Jezte klíčky

Luštěniny, semínka – to všechno můžete naklíčit. Pokud chcete poradit, jděte třeba k Věrušce.

7) Pijte smoothies

Když jste se zařekli, že nebudete jíst, můžete pořád pít. Ovoce a zeleninu máme v super kvalitě, v našich obchodech a e-shopu máme i směs na smoothie.

8) Vyřaďte nehodnotné potraviny

Jakou nutriční hodnotu má bílá mouka? Ehm, jak to diplomaticky říct… Pramalou. A co cukr? Kolik je v něm vitamínů a stopových prvků?

9) Vybírejte si kvalitní jídlo

My to děláme. A vidíme, že to nese ovoce. Řídíme se naším Kodexem kvality, který postupně zpřísňujeme.

10) Buďte aktivní

Ne, nevybízíme vás k běhání maratonů. Ale sedět jen tak doma – to taky není cesta. Snažte se vzít si půst za svého parťáka, a hleďte si svého. Uvidíte, že si na sebe zvyknete.

A ten jeden tip navíc?

11) Vědci se shodují na tom, že půst zaručeně zvyšuje chuť k jídlu.

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.