logo

Griluj jako šéf(ová)! Zlepšete své grilovací schopnosti s Koko

Grilovačka je jako angličtina, nebo jako hit od Faith No More – EASY! Dokonce tak easy, že ji zvládne i chlap, který se jinak kuchyni vyhýbá obloukem (sorry, pánové kuchaři, nikdo se tu nechtěl dopustit genderové nekorektnosti). Nicméně stejně jako u angličtiny i u grilování poznáte, jestli je pán grilu začátečník nebo „rodilý mluvčí“. Steak zvládnou oba, ale na tom od profíka si pochutnáte o dost víc.

Pokud se mezi grilovací profíky zatím nepočítáte, přečtěte si naše tipy a pozvedněte svou grilovací úroveň alespoň na BBQ FCE. Radit vám bude naše ambasadorka Veronika Koko Šmehlíková z blogu MENU domů od Koko.

Na kvalitě záleží

V první řadě platí první grilovací postulát, který zní: NEZÁLEŽÍ NA TOM, JAKÝ MÁTE GRIL, ALE NA KVALITĚ TOHO, CO GRILUJETE!

Kvalitní stařené hovězí z našich prodejen můžete grilovat úplně bez obav – pochutnáte si. Proč jsme si tak jistí? Inu, je to takhle. Maso v naší vlastní zrárně necháváme zrát 21 dní. Používáme suchou metodu zrání, která je lepší než mokrá, protože se při ní maso nekazí. Během zrání dochází k úbytku vody (mezi 10 a 20 %) a tedy i ke koncentraci chuti. Navíc v mase během vyvěšení probíhají různé tajemné enzymatické procesy, které tu nebudeme podrobněji vysvětlovat, nicméně jejich výsledkem je maso, které je po ugrilování ne jako podrážka, ale jako dortík. Na gril se nejvíce hodí vysoký roštěnec, ale nechte si poradit v našich prodejnách.

Maso

Koko radí, jak na grilování větších kusů masa vcelku. Pokud jste to ještě nezkoušeli, rozhodně vyzkoušejte. Ale bude se vám velmi hodit teploměr na zjištění vnitřní teploty. Ta hraje totiž zásadní vliv. Zvenku nepoznáte, jestli je třeba kilový nebo dvoukilový flák masa uvnitř ještě krásně růžový, nebo už hnědne a tuhne…

„Ideální řezy masa, které je vhodné grilovat vcelku, jsou z hovězího určitě nízký a vysoký roštěnec, pupek (flank nebo hanger steak), nebo pravá svíčková. Pravidla jsou obdobná jako u grilování jednoporcových steaků. Nejdříve necháme flákotu nabrat pokojovou teplotu, asi hodinu. Na počátku to chce prudce zatáhnout povrch masa ze všech stran, aby všechna šťáva zůstala uvnitř. Nezapomeňte mřížku potřít špekem, aby se nepřichytávalo. Tomu říkáme přímé grilování. Veliká masa by byla uvnitř ještě úplně syrová. Proto musí následovat grilování nepřímé, kdy na plynovém grilu zapneme nejnižší možný ohřev, na uhlíkovém přesuneme uhlí na jednu stranu grilu, ale maso vložíme na tu opačnou. Gril přiklopíme, aby se teplo drželo uvnitř, a čekáme, až teploměr oznámí správnou hodnotu. Upozorňuji hladovce, že to může trvat i hodinu nebo víc. Ale trpělivost tu přináší luxusně šťavnaté růže.“

Vnitřní teplota podle propečenosti je fyzikálně stanovená takto:

  • Rare: 52 °C
  • Medium rare: 55 °C
  • Medium: 58–60 °C
  • (dál nemáme odvahu stupnici uvádět, protože nám to přijde jako kažení výborné suroviny…)

Nemaso

Grilovat samozřejmě můžete i jiné maso, oblíbená je třeba vepřová krkovice, kuřecí a krůtí steaky. Nebo to jde úplně bez masa. Grilovat můžete sýry (za všechny kyperské halloumi), dále cukety, žampióny, kukuřice nebo lilky. A právě o nich nám něco prozradí Koko.

„Lilek před tepelnou úpravou nezapomeňte nasolit. Lilek se vypotí a díky tomu bude vstřebávat podstatně méně oleje. Před grilováním nebo pečením lilků vcelku (i se slupkou) je několikrát propíchněte vidličkou. Jestliže je půlíte, špičkou nože nakrojte dužinu, veďte křížem šikmé zářezy, ale neprořezávejte slupku. V případě smažení centimetrových plátků lilku je dobré z nich pak ještě opatrně vymačkat přebytečný olej v děrovaném cedníku.“

Omáčkový tuning

V našich prodejnách objevíte mnohem lepší a delikátnější chutě, než je klasické trio – hořčice + majonéza + kečup.

„Tohle vybavení vám zajistí úspěch i v případě, kdy něco na roštu necháte čirou náhodou o něco déle. Navíc vždy mohou tvořit základ marinád, tedy omáček, do kterých potraviny předem nakládáme,“ uzavírá Veronika Koko Šmehlíková.

A ke grilování si můžete pustit pěknou písničku…

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.