logo

Grilovací opáčko

Grilovací sezóna se s přicházejícím létem roztáčí na plné obrátky. Proto vám přinášíme grilovací speciál, ve kterém si oprášíme základy toho nejdůležitějšího a přineseme i pár tipů, jak být doma i mezi přáteli za opravdového mistra grilu.

Grilování máme v genech

Příprava masa nad ohněm je nejstarší tepelnou úpravou jídla vůbec a datuje se do doby, kdy pračlověk poprvé zkrotil oheň. Jak jsme už psali v minulosti na náš blog, My všichni patříme k druhu Homo grilliens. Narozdíl od našich biologických předchůdců máme tu nezandbatelnou výhodu, že když dostaneme chuť na grilovanou pečínku, nemusíme přesouvat cca 10 kubíků zeminy. Stačí zajít třeba do některé z našich prodejen, ve kterých najdete všechno, co pro vaše grilování potřebujete.

Přestože se jedná veskrze o jednoduchou úpravu, k dokonalému výsledku je potřeba jistá míra zkušeností a praxe.

Na čem grilovat

Dřevěné uhlí nebo plyn? Plynové grily jsou samozřejmě pohodlnější na ovládání. Ale namodralý plamen nedá vašim pokrmům tu správnou vůni… a hlavně chuť! Kouř z řádně rozpáleného dřevěného uhlí totiž vedle grilování váš pokrm i částečně vyudí. I proto roste obliba grilů na dřevo nebo dřevěné uhlí v gastroprovozech. A slyšeli jste, že by v Texasu připravovali jejich tradiční BBQ na plynu? No, my taky ne 🙂

Nepodceňujte přípravu

Aby měla vaše grilovací párty úspěch, připravujte se na ni předem. Nejlépe den předem. Používáte-li marinády k naložení masa, nechejte je „pracovat“ ideálně přes noc před grilováním. Chuť se tak dostane hezky do celého kousku masa a nezůstane jen na povrchu. Marinování také zabraňuje vysušování masa, především u libových kousků (například kuřecích prsíček). V Jižní Americe používají zase jinou metodu. Hovězí steaky tam grilují zcela bez dochucení a až na finále po stažení z grilu je potírají mašlovačkou namočenou v oleji se solí, pepřem a česnekem. Maso si tak lépe zachová svoji chuť.

Taky nezapomeňte maso včas vytáhnout z ledničky, aby mělo v okamžik, kdy ho dáváte na mřížku grilu, pokojovou teplotu.

Pracujte s tepelnými zónami

Pamatujte na to, že zvláště u rozměrnějších grilů mají různá místa grilovací plochy různé teploty. S tím se dá výborně pracovat v případě, že grilujete více druhů pokrmů. Steakům dopřejte nejdřív mírnější klima a až na závěr jim udělejte kůrčičku. Zelenině dejte rychlou a žhavou kúru – tak neztratí křupavost.

A zatímco se steaky či větší kusy masa grilují, vy už můžete natěšeným strávníkům podávat předkrmy ve formě klobásek, grilovaného sýra, krevetek a podobných drobných laskomin.

Nezapomeňte na zavlažování

U grilu bývá vedro. A s vedrem přichází žízeň. Při grilování je tedy důležité nezapomínat na pitný režim. Pozor – nejen na ten pivní, vinný, koktejlový apod. Když je horko a třeba k tomu ještě praží sluníčko, alkohol stoupá do hlavy rychleji. Takže nezapomínejte na doplňování i nealko tekutin.

Přejeme vám úspěšný start do grilovací sezóny!

galerie

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.