logo

Desatero v boji s nachlazením

green-tea-692339_640

Kašel, rýma a nachlazení zase útočí?
Vytáhněte do boje!
Přinášíme deset tipů, které vám poslouží jako munice.
Můžete je zkusit jeden po druhém nebo všechny najednou.
Uvidíte, co právě na vás nejlíp zabírá.

 

ČAJ

Postel a horký čaj. Po ničem jiném teď pravděpodobně ani netoužíte. A pokud se vlivem nemoci hodně potíte, měli byste příjem tekutin zvýšit, tedy doplnit to, co jste vypotili. Dobře poslouží bylinné čaje. Doporučujeme vařit je spíše slabší a pít po menších dávkách, zato častěji.

 

MED

med-uzky

I kdy se tváří (a chutná) sladce, je to hotový zabiják. Alespoň, co se bakterií a mikroorganismů týče. Med je přírodní antibiotikum a hlavně účinný pomocník v boji proti nachlazení, chřipce nebo zánětu dýchacích cest. Většina lidí ho používá tak, že si udělá horký čaj, který medem osladí. Jenže to je špatně. Vysoké teploty medu nesvědčí – ničí jeho účinky. Proto se vyplatí počkat, až čaj trochu vystydne. Ještě účinnější je konzumovat med jen tak samotný nebo vyzkoušet kombinaci medu s cibulí.

Cibulový med proti kašli

  • 1 střední cibule
  • 3 lžíce medu

Cibuli nakrájejte, smíchejte s medem a nechte několik hodin uležet, klidně i přes noc. Cibule pustí do medu šťávu, kterou byste měli následně konzumovat třikrát denně.

 

 

ZÁZVOR

zazvor-uzky

Zázvor se v posledních letech těší velké oblibě. Má to svůj důvod – mnoho vědeckých studií prokázalo jeho antibakteriální a protizánětlivé účinky a také blahodárný vliv na imunitní systém. Zázvor není jen vhodný lék, ale také účinná prevence, proto je dobré, konzumovat ho po celý rok. A nemusíte si dělat jen obligátní zázvorový čaj. Co takhle zázvorový sirup?

Zázvorový sirup

  • 1 l vody
  • 1 kg cukru
  • 300 g oloupaného zázvoru
  • 1 oloupaný citrón

Všechny ingredience jednoduše smíchejte a vařte, dokud směs nezačne houstnout. Čím déle ji budete vařit, tím bude hustší. Sirup nechcete vychladnout do druhého dne a přeceďte do láhví. Denně si ho pak můžete dávat samotný na lžičce nebo z něj vyrobit osvěžující a zdravou limonádu.

Nejen recept na zázvorový sirup, ale také spoustu dalších chutných a zdravých receptů najdete na foodclub.cz

 

 

 CHILLI

chilli-uzke

V boji proti nachlazení a chřipce pomůžou i chilli papričky a hlavně kapsaicin – látka v nich obsažená. Kapsaicin je látka, která pálí, ale na druhou stranu také hojí. Pomáhá od bolesti a má antibakteriální účinky. Chilli papričky navíc obsahují hodně vitamínu C, díky kterému nemoc snadněji porazíte. Chilli papričky můžete pojídat přímo, ale možná bude lepší zvolit méně drastickou a chutnější formu.

Když se chilli nebojíte, zkuste Habanero chilli omáčku

A pokud ano, lepší volba bude Pomerančová chilli omáčka

 

ČESNEK

Jestli už máte dost rýmy a kašle, a taky všech lidí, kteří se s vámi chtějí líbat, vezměte si stroužek česneku a tak jak je, ho zkuste chvíli cucat. Pomůže. Česnek je přírodní antibiotikum, které se při léčení nachlazení a chřipce (a nejen při něm) užívá řadu let.

A pokud vás představa syrového česneku v puse příliš neláká, není nic jednoduššího, než si doma připravit česnečku. Recept najdete na našem webu.

 

 

CITRUSY

pomerance-uzky

Když se řekne vitamíny, co vás napadne jako první? Citrón, pomeranč a grep? Tak to nejste sami, po tomhle ovoci plném vitamínu C sáhne při nachlazení každý. A dobře dělá.

Je na vás grep příliš ostrý? Pak ho můžete zkusit zjemnit – třeba pomocí kiwi a banánu, v  lahodném smoothie.

Grepové smoothie

  • grep
  • kiwi
  • banán
  • bílý jogurt

Oloupat, nakrájet, rozmixovat a vypít.

 

BEZOVÝ SIRUP

bottlegreen

O léčivých účincích bezového květu věděly už naše babičky. Proto si na začátku léta, kdy bez kvete, vyrobily dostatečnou zásobu bezového sirupu, který pomáhá uvolnit dýchací cesty a usnadňuje odkašlávání. Jenže vy jste nemocní teď, černý bez dávno odkvetl a ve spíži žádnou zásobu nemáte. V tom případě můžete vyzkoušet ten náš.

 

ALOE VERA

aloevera-uzky

Gel z aloe vera obsahuje řadu látek, které posilují imunitní systém a navíc má i silné protibakteriální a protivirové účinky. Najdete ho v celé řadě potravin a nápojů. Zkuste například:

 

KUŘECÍ VÝVAR

Kuřecí vývar, klasika, kterou vám na rýmu i kašel vařila starostlivá maminka. Teď už je to možná pouze na vás. Nenecháme vás v tom, na našem webu najdete recept na francouzskou kuřecí polévku.

 

SLIVOVICE

A když nic z výše uvedeného nepomáhá – zkuste prostě vypálit červa.

 

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.