logo

Víno J. Stávek slaví hattrick v soutěži Vinařství roku. Gratulujeme

Kdyby se vinařská soutěž Vinařství roku hodnotila sportovní terminologií, dalo by se říct, že tým vinaře Honzy Stávka z Němčiček slavil hattrick. Podařilo se mu totiž skórovat hned třikrát. Nejdřív během slavnostního večera moderovaného Markem Ebenem získal titul Vinařství roku v kategorii Malé vinařství. Potom zavěsil enolog vinařství Petr Hloušek, když v individuální soutěži proměnil svou snahu v titul Enolog roku. A na závěr to cinklo ještě jednou, při vyhlašování celkového vítěze Vinařství roku 2017. Víc toho prostě už urvat nešlo.

Tímto chceme našemu kamarádovi Honzovi a všem z vinařství, které nese jeho jméno, srdečně pogratulovat. A jsme moc šťastní, že právě s jeho vinařstvím dlouhodobě spolupracujeme. Přinášíme také krátký rozhovor, kde jsme se – těsně po „vítězném zápase“ ptali na bezprostřední pocity. Dozvíte se v něm také, jaké speciality se ve vinařství Víno J. Stávek v letošním roce chystají.

Víno J. Stávek

Jaká první myšlenka se ti mihla hlavou, když sis po letošním úspěchu v kategorii Malé vinařství a vyhlášení tvého kolegy Petra Hlouška Enologem roku stoupal po schodech na pódium pro cenu hlavní?

Promítá se mi to doteď. Trochu jsem si myslel na kategorii Malých vinařství, ale že naše vinařství získá také nejlepšího Enologa ČR a nejvyšší ocenění – Vinařství České republiky 2017, to bylo obrovské překvapení. Stále jsem si opakoval: Hlavně vstávej v klidu, nikam nespěchej. Vnitřně jsem totiž chtěl skočit na pódium a všechny obejmout. Po slavnostním večeru jsem usínal s myšlenkou, že je skvělé, že naše víno chutná nejen mně, ale i odborné porotě. 

Co ti dodává nejvíc síly pro krásnou, ale náročnou práci vinaře?

Samo víno, které si vyrábíme podle našich představ – s vědomím toho, jak si na něm jednou budeme pochutnávat. Zároveň mě těší, když mi jej pochválí lidé, kteří vínu rozumějí a kteří mají naše vína rádi. A úplně nejradši jsem, když ho můžu ochutnávat s nimi. Diskutujeme a já jim vysvětluji, proč je letos lehčí, nebo naopak kořenitější, jemnější či plnější. Dojdeme při tom na spoustu témat, ať už se vína týkají nebo ne. Vážím si toho, jaké jsem zdědil řemeslo a věřím, že ho jednou budu moci předat svým synům.

Jak budou vypadat vína ročníku 2017?

Řekl bych, že to bude typicky moravský ročník. Rok se příliš se nelišil od toho předchozího, ale zdá se mi, že vína mají o malinko vyšší ovocnou aromatiku a svěžest střední chuti. Zaznamenávám to především u našeho Áčka nebo Rosé Čtvrté. To je z tohoto roku vynikající. Je podobně lehké jako ročník 2016, ale vyznačuje se vyšší aromatikou po červeném rybízu a granátovém jablku. Líbí se mi taky Tramín. Ten je opulentní v aromatice a velmi harmonický v chuti. Nechybí mu kyselinka. 

Co nového chystáš pro milovníky tvého vína?

Snažíme se při práci držet stejné linky, aby byl náš vinařský rukopis originální, jasný a čitelný. Takže s novinkami neplýtváme. Máme ale přeci jen dvě, které ti můžu prozradit. Poprvé jsme vyrobili bílou Frankovku, tedy Blanc de noir, kterou jsme teď čerstvě lahvovali. Druhou novinkou je Frankovka rezerva, kterou jsme po téměř dvouletém zrání stočili z barikových sudů a chystá se také na lahvování. Rezervu vyrábíme pouze v těch nejlepších letech a tím ročník 2015 byl. Do prodeje půjde někdy v druhé polovině roku.

Vína z vinařství Víno J. Stávek najdete v našich prodejnách.

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.