logo

Konečně vývar: 3 kamarádi, 3 bojovníci proti kostkám

Osmdesát kilo zeleniny, dvě stě třicet kilo kuřecího, vývar tažený několik hodin. Zbraně, se kterými se Jakub, Jarda a Honza vydali do boje proti glutamátu a ostatním nesmyslům, které najdete v běžně prodávaných bujónech.

Konecne vyvar – kureci

Do kuchyně nepřivedla firemního konzultanta, grafika a softwarového specialistu zdaleka jen láska k vaření. V českých obchodech jim dost zásadně chyběl jeden produkt – poctivý vývar bez chemie a nesmyslů. Od nápadu k realizaci nebylo daleko. Stačila společná dovolená ve Francii.

„Ze začátku jsme to nebrali moc vážně, ale čím dál víc jsme si začínali uvědomovat, jak moc bychom ho vlastně v regálech sami chtěli. Když jsme se vraceli, měli jsme už vymyšlený název, sháněli jsme recepty a plánovali první vaření,“ vypráví.

Inspiraci hledali u vlastních babiček, ve starých kuchařkách i na internetu. Výslednou chuť dlouho ladili a testovali. Vaření, respektive tažení (vývaru a proti kostkám), obětovali hodně volného času, dokonce i vlastní dovolené.

Úsilí se nakonec vyplatilo. Přes prvotní rozpaky si nakonec české hospodyňky jejich kuřecí a zeleninový vývar oblíbili. Letos navíc přidali dlouho očekávaný HOVĚZÍ VÝVAR.

12

Konečně vývar: v čem je jiný

Stačí se podívat na složení. Hovězí vývar od Konečně vývar se připravuje z: vody, hovězího masa a kostí, mrkve, cibule, celeru, petržele, bobkového listu, nového koření a pepře. 

Oproti tomu v kostičkách a vaničkách najdete zhruba toto: jedlou sůl, rostlinný tuk (nejčastěji palmový), bramborový škrob, látky zvýrazňující chuť a vůni jako glutaman sodný, ribonukleotidy sodné, dále třeba cukr, barvivo a aroma (například amoniakový karamel), regulátor kyselosti a nechybí ani sušená mrkev, petrželová nať, cibule a samozřejmě sušeného hovězího maso. Není ho ale moc většinou od 0,1 % do 2,2 %.

11

„Místo glutamátu používáme chuť“

Ve většině bujónů v kostce najdete glutaman sodný, případně další látky zvýrazňující chuť. Jeho použití není zakázáno, ale pouze v malém množství. Vyhýbat by se mu měly především děti. Nežádoucí účinky při konzumaci nadměrného množství glutamanu jako nevolnost, bolest hlavy nebo nepříjemné pocity horka a tlaku ohrožují nejvíc právě je.

Konecne vyvar – hovezi

Navíc hovězí vývar od Konečně vývar doporučuje deset z deseti babiček, a to už něco znamená :).

Ostatně přijďte se přesvědčit sami – už tento čtvrtek proběhne v našich obchodech ochutnávka vývarů od Konečně vývar. Podrobnosti najdete zde.

galerie

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.