logo

Červená pšenice – co je zač?

červená pšenice - ilustrační foto

Od letošního jara máme v nabídce mouku z červené pšenice. A z ohlasů na Facebooku jsme zjistili, jak málo se toho o této obilnině ví. Tak jsme se rozhodli to napravit a červenou pšenici vám představit. Jdeme na to!

Nová odrůda?

Několik uživatelů Facebooku nám napsalo, že o nějakou nově vyšlechtěnou a dobarvovanou odrůdu obilí nemají zájem. Vidíte, a pravda je přitom někde úplně jinde. Protože internet o červené pšenici zatím taky mnoho neříká, vzali jsme si na pomoc odbornou práci Elišky Gurské z Ústavu technologie a mikrobiologie potravin na Technologické fakultě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V ní se dozvíme toto:

„Červená pšenice pochází z východní Afriky, byla objevena v roce 1872 v dnešní Etiopii na pobřeží Rudého moře. Je to původní druh obilovin. Delší dobu nebyla téměř šlechtěna, ale dnes je opět pěstována po celém světě, ačkoliv má nižší výnosy (až o 20 %). Její výhoda je v odolnosti především vůči plísni hlavičkové.“

Aha, takže ne nová, ale naopak tradiční stará odrůda. Hurá!

Ale proč je červená?

Proč je červená pšenice červená? No, přesněji řečeno je taková dofialova. A opět vysvětlení najdeme v práci Elišky Gurské:

Je to způsobeno přítomností flavonoidů, přesněji katechinu a taninu a také antokyanů. Tyto látky nezpůsobují jen obarvení obilky, ale také ovlivňují její vlastnosti, mezi které patří i antioxidační účinky. To jsou takové účinky, které zabraňují oxidačním procesům, působí proti volným radikálům, které jsou pro člověka škodlivé a také váží do komplexů katalyticky působící těžké kovy.“

Děkujeme za vysvětlení!

Co nám z těchto informací vyplývá? Že červená pšenice je ve srovnání s klasickou pšenicí původnější druh, který neprošel tolika mutacemi, a blíž než ke klasické pšenici má například ke špaldě.

A taky že antokyany jsou užitečné, takže se červené barvy určitě nebojte. Je to stejná barva, jakou obsahuje například slupka lilku nebo červené víno.

Naše mouka – odkud je?

Červená pšenice, z níž máme mouku, vyrostla na polích Agrodružstva Miroslav. Namleli nám ji a zabalili v PROBIO ve Starém Městě pod Sněžníkem.

Vychází pšenice z módy?

A přidáme ještě pár slov o klasické pšenici od Margit Slimákové z jejího článku Proč vyšla pšenice z módy?

„S cílem získat pšenici s vysokým obsahem lepku, aby nám koláče krásně kynuly, se pšenice po desetiletí šlechtila. Přestávaly se rozsáhle pěstovat její původní druhy, jako jsou např. pšenice červená, špalda anebo semolina, a vypěstovali jsme si super pšenici, kterou se přejídáme.

S cílem usnadnit kousání jsme pšenici stále jemněji mleli. Za účelem prodloužení trvanlivosti pečiva a polotovarů jsme při zpracování pšenice na mouku ze zrna začali odstraňovat obaly a klíček, a tím také vyhazovali vlákninu, minerální látky, bílkoviny a tuky. Zůstala nám středová škrobovitá část, která perfektně zvyšuje glykémii a vede k vyššímu uvolňování inzulinu. Tím z dlouhodobého hlediska přispívá k prozánětlivému prostředí v organismu. Pro srovnání: pšenice má glykemický index 90, semolina 55, žito 34 a ječmen (kroupy) jen 25.“

Mouku z červené pšenice si můžete koupit v některé z našich prodejen. Doporučujeme vyzkoušet.

nenechte si uniknout žádnou další akci!

Buďte první, kdo se dozví o chystaných ochutnávkách
a speciálních akcích.