Původ výrobků značky Ježkův statek

03.08.2015

Vzhledem k několika dotazům o původu mléčných výrobků značky Ježkův statek chceme veřejně vysvětlit náš postoj a to, proč za produkty Ježkova statku stojíme.

Ježkův statek je náš dlouholetý dodavatel a i přes aktuální dění si myslíme, že výrobky této značky mají plné právo být u nás v prodejnách. Jsou kvalitní, chutné, lokální a částečně od malých a částečně od středních producentů. Bohužel jsme si ale neuvědomili, že jsme málo vysvětlili, kdo jsou a mohou být naši dodavatelé a jak proces výroby v omezených podmínkách malých a středních producentů funguje, což vedlo k nedorozumění, které nás velice mrzí a chceme ho vysvětlit.

Za značkou Ježkův statek stojí David Vortel, který část výrobků vyrábí ve vlastní manufaktuře, zbytek mu dodávají rodinné firmy - výrobci nebo zpracovatelé převážně z Vysočiny. Bohužel název opravdu evokuje, že existuje opravdu statek, kde se všechny jeho výrobky vyrábějí od A do Z. Ježkův statek ale produkuje ve vlastní manufaktuře pouze část svých produktů, část jich produkuje prostřednictvím partnerů. U těch dohlíží na kvalitu a původ vstupních surovin, kontrolu kvality, balení a především dodává to cenné - recepturu, kvůli které jsou jeho výrobky tak dobré. Proč to tak je?

Ježkův statek začínal jako malá manufaktura, kterou měla vzniknout v rodinném domě na úbočí vrchu Ježek, odsud právě název. Hygienické normy ale neumožňovaly v rodinném domě začít vyrábět, proto se výroba přesunula kompletně do pronajaté manufaktury v Kamenici nad Lipou. Jak o ně rostl zájem, neustále rostl počet produktů, které nabízeli a výrobní kapacity a zdroje na to jednak nestačily a jednak neměli ani vybavení pro jejich produkci. Proto část výrobků začali zpracovávat u partnerů, kde dodnes dohlíží na kompletní výrobní proces a díky tomu jsou produkty značky Ježkův statek nezaměnitelné.

Pro nás ve Sklizeno je naprosto běžné, že část výroby si naši dodavatelé realizují u partnerů, víme, že to ani jinak není možné, měli jsme ale o tomto více informovat zákazníky. To, co nám přišlo samozřejmé, bylo totiž bohužel překvapivé pro naše zákazníky. U nás v prodejnách najdete produkty lokální od malých a středních výrobců, s důrazem na kvalitu, ideálně tedy farmářské a bio, ale ne vždy. Pokud produkty zpracovávané konvenčními způsoby, ale z kvalitních zdrojů, vyhovují našim nárokům na kvalitu, chuť a prokazatelný český (ideálně lokální) původ, v našem sortimentu mají a vždy měly místo. Netýká se to jenom Ježkova statku, ale stejně fungují i desítky dalších našich dodavatelů včetně např. uzenářů, což jsou produkty u nás nejprodávanější.

Pokud vás zajímá přesný původ produktů Ježkova statku, najdete ho zde: http://www.sklizeno.cz/farmari-dodavatele/syry-mlecne-vyrobky/jezkuv-statek

Nejsme jen prodejna farmářských produktů, zakládáme si na lokálnosti, kvalitě a chuti s tím, že farmářskou a bio produkci podporujeme a najdete ji u nás maximum. Tyto výrobky jsou označeny jako BIO nebo farmářský. Bohužel ale došlo k vzájemnému nepochopení toho, co v prodejnách Sklizeno najdete, a proto se vynasnažíme u všech výrobců o ještě transparentnější prokazování původu na etiketách i u nás v prodejnách. U kritizovaného mléka z Ježkova statku už zdroj mléka najdete na každé lahvi vyrobené po 3. 10. srpnu (oprava, z technických důvodu bude možné etiketu změnit až od další šarže).

 

David Kukla, zakladatel Sklizeno

 

Naše prodejny Sklizeno

Otevřeno již 19 prodejen Navštivte nás!